Časté otázky

9 otázok, na ktoré sa nezabudnite spýtať chovateľa, pri kúpe nového šteniatka.

  • 1. Koľko psích plemien chovateľ chová ?

    Je vhodnejšie vybrať si chovateľa iba „jedného plemena“, pretože je väčšia šanca, že sa práve pre toto jedno plemeno nadchne a bude toto konkrétne plemeno poznať „do hĺbky“ naozaj dôkladne a tým aj všetky jeho vlastnosti do detailu. Ak chová dve plemená psov, je lepšie, aby to boli plemená s podobnými vlastnosťami. Vyhnite sa multiplemenným chovateľom, ktorí chovajú plemená z úplne iných skupín alebo sledujú módne plemená.

  • 2. Koľko vrhov ročne chovateľ vyprodukuje ?

    Zodpovedný chovateľ nikdy nevyprodukuje viac ako jeden vrh na fenku za rok.

  • 3. Testuje chovateľ svojích chovných psov ?

    Od chovateľa si vypýtajte testy zdravia rodičov, ideálne aj genetické testy rodičov a zistite si podľa daného chovateľského klubu plemena, ake všetky testy sú povinné k uchovneniu daného plemena, ktoré si chcete a plánujete zaobstarať a aké testy Vám chovateľ odovzdá spolu s Vaším novým šteniatkom.

  • 4. Čo robí chovateľ so psami seniormi ?

    Prítomnosť psov na dôchodku v chove u samotného chovateľa je znakom, ktorý odráža vášeň a úctu k jeho zvieratám. Ak chovateľ nemá možnosť si ich ponechať, skontrolujte, či sa ich vzdal bezplatne (alebo aspoň výmenou za sumu, ktorá zodpovedá úhrade zdravotných nákladov vynaložených chovateľom) a psov odovzdal v dobrom zdravotnom stave.

  • 5. Venuje sa chovateľ aj psím aktivitám / športom ?

    Správný chovateľ by mal pravidelne navštevovať a prezentovať sa na psích výstavách, kde bude ukazovať svoje odchovy a prezentovať svojích chovných jedincov.

  • 6. V čom spočíva chovateľský servis po kúpe šteniatka ?

    Chovateľ by Vám mal vedieť pomocť v prípade akýchkoľvek problémov ohladne danej rasy. V prípade, že máte otázky, musí vedieť okamžite a pohotovo odpovedať. Väčšina chovateľov by vám mala vedieť poradiť z vlastných skúsenosti.

  • 7. Kde je matka šteniatka? A čo viete o otcovi ?

    Rodičia sú testovaní/preverovaní na dedičné zdravotné problémy súvisiace s rasou. Chovateľ by vám o tom mal vedieť povedať a ukázať vám výsledky týchto testov. Matka má pre učenie šteniatka prvoradý význam. Ak bola odlúčená od svojich šteniatok príliš skoro a nemá možnosť ich často navštevovať, je veľmi pravdepodobné, že šteniatka od nej nedostali všetky potrebné školenia. To isté platí aj v prípade, že sučka mala prvé bábätká ešte v nezrelom veku (nehovoriac o riziku komplikácií pre matku). Musíte byť schopní vidieť matku, aby ste mohli pozorovať jej správanie. Má strach? Posobi Agresívne? Toto materské správanie môže ovplyvniť jej šteniatka a celkový vývoj.

  • 8. Ako socializuje narodené šteniatka ?

    Chovateľ vám musí vedieť vysvetliť, ako svoje šteniatka pripravuje na vyrovnaný dospelý psí život. Zistite, ako zabezpečuje ich socializáciu, má šteniatka, o ktoré sa stará veľa rôznych ľudí (dospelí muži a ženy, deti) ? privádza vrhy do kontaktu s vyrovnanými dospelými kongenermi (inými ako rodičia) rôznych plemien a veľkostí ? uvádza šteniatka do kontaktu s inými druhmi zvierat (mačka, vták, hospodárske zvieratá) ? vystavuje šteniatka rôznym každodenným zvukom (rádiu, televízii, telefónu a hluku vysávača) ? ponúka šteniatkám prostredie bohaté na zvukové, vizuálne a hmatové podnety ? Má miestnosť na prebúdzanie, berie šteniatka na výlety autom ? na prechádzky po hlučnom meste? otázok je mnoho.

  • 9. Má chovateľ hraciu miestnosť ?

    V ideálnom prípade by chovateľ mal mať pre svoje šteniatka priestor na budenie. Prebúdzacia miestnosť je herňa vybavená farebnými, mobilnými a hlučnými detskými hračkami, zvukovou inštaláciou na vytváranie rôznych zvukov (vrátane výbušných zvukov), podložkami rôznych štruktúr na hmatovú stimuláciu.